Centrální část pavilonu napodobuje močál jihovýchodu USA s porosty špirlic, zejména pak překrásnou špirlicí bělolistou (Sarracenia leucophylla). Pavilon však nabízí okénka i do jiných domovů masožravých rostlin, jako jsou mexické mokvavé skály, stolové hory ve Venezuele nebo tropický deštný les ostrovů indomalajské oblasti.
Všechny masožravé rostliny jsou mixotrofní, to znamená, že jsou zelené a schopné fotosyntézy. Některé stavební látky (dusík a fosfor) získávají ze chycených živočichů.
A co by ještě nemělo uniknout vaší pozornosti?
NEPENTHES RAJAH (LÁČKOVKA RÁDŽA) – její stonky mohou mít až 6 metrů. Její láčky patří mezi jedny z největších na světě. Jsou naplněné trávící tekutinou. Její nejčastější potravou jsou mravencovití. Udržuje mutualistický vztah s malými savci, kterým poskytuje nektar a oni na oplátku do láčky kálí, čímž jí poskytují dusík. Tento druh se těžko se pěstuje v umělých podmínkách.
PINGUICULA MOCTEZUMAE (TUČNICE MOCTEZUMSKÁ) – tento druh s jediným nalezištěm na pomezí států Querétaro a Hidalgo ve středním Mexiku uvedla do kultury právě naše zahrada. Roste jen na skalních stěnách.
PINGUICULA BOHEMICA (TUČNICE ČESKÁ) – kriticky ohrožený druh, který roste pouze v České republice. Množíme ji v naší laboratoři a vracíme zpět do přírody.
SARRACENIA ‚KATEŘINA‘ – kultivar vyšlechtěný v naší botanické zahradě. Je pojmenovaný po Kateřině Pavlasové, která se stará o stálou expozici masožravých rostlin. Vystavujeme ho jen příležitostně.
tramvaj č. 2 nebo č. 3 směr Lidové sady, zastávka Botanická zahrada
Od tramvajové zastávky Vás čeká ještě 7 minut chůze k hlavnímu vchodu do zahrady.